Obranářský tábor Luková

 

Hned ze Smržovky jsme vyrazili na další týden pod stanem do Lukové. Tady došlo k výměně spacáku, kdy mi naši jeden nový přivezli a Dráča dostal můj. Nezdá se to, ale zase je zima a prší. Dráča se prvni noc celý klepal, musela jsem se rozdělit i o moji deku a karimatku, abych ho zahřála. Tento tábor je zaměřen jak už název napovídá na obrany. Každý den máme 3 kola obran a pak se nám střídají stopy nebo poslušnost. Vedoucí naší skupiny byla příjemná a sympatická Míla.

V neděli ráno jsme vyrazili na stopy, ale momentální Dráčuv boj jsou pamlsky a žrádlo to prostě nejde dohromady. První čtverec jakš takš a na druhý nám byl propůjčen jiný salám "cizí" a už to byl zase můj stopař. Takže jsem poprosila rodiče, aby přivezli uzenou makrelu, sýry a salámy a na dalších čtvercích uvidíme co bude.

Když jsme šli na naší první poslušnost, aby viděli co už Dráča umí, tak jsem říkala, že nepřináší aport a nemá chůzi u nohy, jelikož není pamlskáč, ale jen na hračku, tak se předchází. No nebudete věřit svým očím, ale Dráča vystřihnul takovou chůzi u nohy, za kterou by se nestyděli ani na IPO. Připadala jsem si jako blbec, řešit něco co není. No a na aport si budeme muset počkat, prý to dožene, stačí že mi přináší uzel na přetahování.

A obrany??? Nejčastěji jsme kousali na německého figuranta, takže nám překládala Blanka, vedoucí skupiny cizinců (Poláci, Němci a Maďaři) No a největším překvápkem je Dráča tady pro výcvikáře z hlediska obran. Myslím, že si mysleli borderka noooo dobře, ale při prvním kousání na jelenici valil 

oči český figurat, na druhém kousání i Blanka a strašně ho chválila a na třetím kousání i sám vedoucí figurat Petr. Budu točit videa, protože to co tady předváděl v neděli na klouzavém deštivém povrchu, nikdo nechápal. Já jsem tu jela s tím, že upevňujeme zákus a ne že budeme dělat hladké zadržení na jelenici. 

Dráča nemusí upevňovat zákus, jak uvidíte na videu ale musí si naučit odhadnout odraz pro zákus. Pochvala od hlavního figuranta Petra, že je to neuvěřitelný pracant s drivem a chutí, hřeje na srdíčku. Neustále prší, všechno oblečení mokré, Dráča mokrý kožich, velká zima.V úterý se konečně rozhodli zatopit a já mohla Dráču přesunout i s přepravkou do tepla, kde se mohl vklidu vyspat. A že se vyspal... Zase ty zákusy byly s razancí a na plnou tlamu. Odpoledne se opět kousalo a Dráča již v novém Gappay postroji i s úchytem pro mě na lepší vypouštění pro hladké zadržení. Po druhém odkousaném kole si mě opět odchytla Blanka a opět chválila:" Ten pes je snem každého kynologa, neuvěřitelná chuť do práce a plné zákusy, šikovný pes!" Byli z něj nadšení. Středa byla pro obranáře odpočinkový den a ještě že tak. Sice mám 20 kg psa, ale ta razance a chuť kousat se projevila i na mých ramenech a lopatkách. Sotva jsem se o něco přihlásila :) Jinak jsme si volné chvíle zpestřovali nejen procházkami kolem řeky, ale i frisbeem a taky byli tak hodní a mohla jsem si půjčit tunely a skočky na agility. Na videu uvidíte, co všechno s Dráčou dokázali udělat za 6 dní kvalitní výcvikáři. 

Od jelenice a polštáře jsme ve čtvrtek přešli na rukáv s drsnějším povrchem, který Dráča bez problému držel, bohužel tato první změna nebyla natočená. Já jsem valila oči. Když bral hlavní figurant Petr poprvé rukáv, najivně jsem se zeptala, jestli to není brzo. Ale ozvalo se: "Myslíš???" s hlubokým pohledem do mých očí a já jen řekla: "Vy jste tu ten odborník, já jen držím a chválím psa :)" A to už pak Dráču chválili i ostatní účastníci tábora. Odpoledne jsme šli zase na dalšího figuranta Lukáše, který měl jiné rukávy a to se mu moc nedařilo, proto se rychle přešlo zpět na polštář a jelenici. Když jsem to pak konzultovala s hlavním figurantem Petrem, řekl mi ať si ten rukáv vezmu tam, kde bude Dráča kousat. Poslechla ho a pak už jen zase slyšela: "Ty bláho!!! To jsou rány!!!" No a v pátek už mu nedělal problém žádný bílý rukáv. :) Muj šikula. Vypadá to, že až nacvičíme chuzi na BH tak se v obranářských části IPO a národních obranářských zkouškách dostaneme výše než jsem počítala, i přestože opět tvořím ten nejslabší článek našeho týmu. 

Ve stopách jsme od středy už vyšli ze čtverce do čtverce. Vypadá to ve tvaru činky. Dráča stopuje na uzenou makrelu :). Je fakt, že stopování ho nejspíše unavuje více než obrana, protože mu stačí jedna "činka" denně. Druhou už nejde tak pěkně. Jinak po mamince zdědil, že pamlsek je otrava, ale stopu vypracuje :). V pátek jsme měli nádhernou 6 m stopu s východem z trojúhelníku.

Taky jsme zapracovali na přinášení věcí. Jedna "blbá" rada, trik a co to udělá. Vysvětlila jsem mu to asi na třech případech na procházce a je to tady!!! Dráča mi přináší balónky, disky, uzle... Jo jinak do středy si Blanka myslela, že Dráča má 1,5 roku a jejím zjištěním nevěřila už vůbec. Prý kdyby všichni pejsci byli jako Dráča to by se pracovalo jinak.

Míla nás celkově pochválila, že jsem se na tom táboře opravdu zvedli a pokroky opravdu ocenila. A já musím zase ocenit jejich přístup, pomoc a pochvaly. Opět taková podpora jen pomůže k další práci. A teď když se otočím, kolik práce a úsilí nám to dalo a jaké ovoce to nese, tak jsem strašně ráda, za to jaký 

Dráča opravdu je!!!

Chtěla bych tímto poděkovat všem figurantům a všem vedoucím skupin, že byli skvělí a opravdu se nám věnovali na plný úvazek. Doufám, že se v brzké době uvidíme na podzimní obraně.

Zase přístí rok na stejném místě.... Dráča se bude opravdu těšit

 

Fotečky nafotil Jiří Večeřa a já je s laskavým svolením uveřejnila :). Tímto mu děkuji

picasaweb.google.com/tomankova.janicka/Lukova

 

Videjko z celého týdne je pouhým sestřihem bez odměňovacích koleček, jinak bychom měli několika hodinové video. Opět upozorním, že je třeba vydržet až do konce videa, nebo si to přetočte. Od čtvrtku to začne mít grády :). Musím poděkovat i těm, kteří byli ochotni natáčet, i když ne vždy se jim to dařilo. 

Nebojte pro toto mám pochopení, taky nejsem nějaký talent na techniku ;)

Kdo tomuto odvětví sportovní kynologie rozumí, ten pochopí mé i vedoucích nadšení.... Kdo nerozumí, ať se jen kouká....

https://www.youtube.com/watch?v=5WTQzBAOva4&feature=youtu.be

 

Doma se Dráča přivítal s klukama a trochu povečeřel a šel spát. Za to snídani si opravdu vychutnal v tak velké míře, že to co sežral, nepozřel ani za dva dny na táboře :D

 

Dráča si začal hrát na velkého obranáře i u stanu ;)